Rodzaje technik obróbki strumieniowo-ściernej...
W świecie części metalowych i maszyn rdza i korozja są częstymi przyczynami frustracji. Dla producentów zmartwieniem są szorstkie powierzchnie, których nie powinno być, oraz obecność zanieczyszczeń. Na szczęście prosty, ale skuteczny proces znany jako obróbka strumieniowo-ścierna może rozwiązać wszystkie te problemy.
Jak sama nazwa wskazuje, obróbka strumieniowo-ścierna to proces dosłownie piaskowania powierzchni materiałem ściernym w celu wygładzenia, usunięcia zanieczyszczeń i wytrawienia. Podobnie jak w przypadku mycia pod ciśnieniem, wielkość zastosowanej siły określa, jak dobrze i jak szybko można uzyskać pożądane rezultaty. Zazwyczaj proces nie wykorzystuje mokrego płynu jako źródła zasilania. Zamiast tego wykorzystywane jest powietrze, z wyjątkiem obróbki strumieniowo-ściernej na mokro, która wykorzystuje wodę.
Obróbka strumieniowo-ścierna na mokro: Pomijając użycie wody, obróbka strumieniowo-ścierna na mokro jest łagodniejszym procesem, ponieważ medium działa jak poduszka chroniąca przed często zbyt ostrym działaniem materiałów ściernych. Uszkodzenia są zminimalizowane, a szansa na uniknięcie wystrzelenia obcego materiału na powierzchnię jest zmniejszona.
Woda doskonale czyści również powierzchnie, czyniąc procesy klejenia i powlekania prostszymi i wydajniejszymi. Ponieważ zanieczyszczenie jest ograniczone do minimum, wiele elementów może być czyszczonych strumieniowo przy użyciu jednego elementu wyposażenia. Koszt jest zatem zmniejszony, podobnie jak czas.
Czyszczenie strumieniowo-ścierne: Podczas piaskowania drobne kuliste kulki szklane są wystrzeliwane pod wysokim ciśnieniem nad powierzchnię w celu jej wypolerowania i oczyszczenia. W przeciwieństwie do piaskowania, w którym ścierniwem są miliony cząstek piasku kwarcowego, szkło jest łagodniejsze i mniej szkodliwe, dzięki czemu delikatniejsze przedmioty można polerować szybciej.
Czyszczenie strumieniowo-ścierne jest powszechnie stosowane do usuwania farby z karoserii samochodowych i czyszczenia płytek z grzybów. Podobnie jak inne techniki obróbki strumieniowo-ściernej, toruje drogę do nakładania wykończeń i poprawiania wad kosmetycznych.
Czyszczenie suchym lodem: Czyszczenie suchym lodem nie wykorzystuje materiałów ściernych, ale wykorzystuje miękki suchy lód, który jest wystrzeliwany z bardzo dużą prędkością, aby wywołać małe eksplozje na powierzchni, która usuwa zanieczyszczenia. Chociaż nie jest to prawdziwa technika obróbki strumieniowo-ściernej, nadal jest uważana za taką, ponieważ siła strumienia powietrza zamienia suchy lód w potężny materiał przypominający materiał ścierny.
Czyszczenie suchym lodem ma kilka zalet w porównaniu z innymi procesami, przede wszystkim brak materiału ściernego i brak zanieczyszczeń wtórnych, takich jak ścier. Suchy lód sublimuje, więc nie ma pozostałości do czyszczenia.
Czyszczenie strumieniem szczeciny: W przypadku czyszczenia strumieniem szczeciny nie ma oddzielnych środków do czyszczenia strumieniowego; raczej włosie z drutu stalowego jest obracane na powierzchni w celu usunięcia zanieczyszczeń oraz wygładzenia i polerowania. Zużyta energia jest równoważna z energią zużywaną przy użyciu tradycyjnych technik strzałowych.
Czyszczenie strumieniowo-ścierne jest najczęściej stosowane do czyszczenia powierzchni metalowych z korozji w celu przygotowania lub bezpośredniego wykorzystania ich w powiązanych zastosowaniach.
Śrutowanie ściernicą: Śrutowanie ściernicą jest podobne do śrutowania szczeciną, ponieważ jest operacją bezpowietrzną. Różni się jednak tym, że nie musi wchodzić w bezpośredni kontakt z powierzchnią, ale raczej popycha materiał ścierny na powierzchnię.
Czyszczenie strumieniowo-ścierne jest bardziej efektywnym procesem podczas czyszczenia dużych elementów. Jest również tańszy, ponieważ nie zużywa powietrza ani wody. Jednak ze względu na to, że proces ten przebiega z dużą prędkością, jest podatny na uszkodzenia elementów, chociaż dotyczy to każdej techniki obróbki strumieniowo-ściernej, której można przeciwdziałać jedynie poprzez zastosowanie odpowiedniego rodzaju i stopnia rozdrobnienia ziarna oraz kontrolowanie prędkości powietrza lub wody.
Zobacz więcej o technikaliach czyszczenia na https://mkplastimex.pl/87-sciernice-ceramiczne
Dodaj komentarz